wtorek, 29 marca 2011

Kąty, nie kanty

Pojechaliśmy z Tomkiem Tuszko do Kątów Korytnickich na Podlasiu. Wioska, a w niej kościół. Nowy, nieduży, kościółek raczej. No i proboszcz tej parafii zamówił w naszej pracowni witrażu cały wystrój wnętrza. Do zaprojektowania było wszystko. Ławy, mensa, tabernaculum, żyrandole. I oczywiście witraże. Za te ostatnie wzięła się Pani Teresa Reklewska. Nasza szefowa i założycielka pracowni. Mistrzyni witrażu sakralnego, kształcona we Francji. Też u wielkiego mistrza.
Zrobiliśmy makietę. Wszystko pięknie wyglądało. Można było zajrzeć do środka przez drzwi, przykładając jedno oko.
Na miejscu, w Kątach, używaliśmy wszak obu oczu, należało bowiem wziąć precyzyjne wymiary otworów okiennych i innych detali. Ksiądz był z tych bardziej chętnych do współpracy. Parafia co prawda niebogata. Wiadomo, Podlasie. Gleby w V i VI klasie. Piaski. Ale posiłki u proboszcza trzymały wyższą klasę. A drewniana weranda nagrzana słońcem pachniała bosko.
Po obiedzie poszliśmy się przejść po okolicy. Bardzo tam ładnie. Już prawie kresowo. Ze spaceru zostały sympatyczne zdjęcia.W kościele zostały kolorowe witraże.
Po latach, odwiedzając Kąty, zastałem w miejscu naszego zgrabnego tabernaculum koszmarny złoty pień z obciętymi gałęziami i skrytką na kielich. To był dar od biskupa, tłumaczył się proboszcz, nie mogłem nie przyjąć. Złoty pieniek!.

Brak komentarzy: