czwartek, 5 kwietnia 2012

Horoskopy nieznane. Drąg czyli Palantus
  Czasem udaje się nam sięgnąć do zodiakalnych apokryfów. Kiedyś zapewne obowiązywały, ale z nieznanych powodów znikły lub zostały ukryte. Na szczęście tak , jak nie ma zbrodni doskonałej, tak i w tym przypadku, zostały jakieś ślady, albo ślady śladów. Z nich, jak z holograficznego okruchu, udaje się odczytać oryginalne treści. Nasze zdziwienie może budzić trafność cech przypisanych danemu znakowi. Urodzeni pod nim, zobaczą siebie jak w zwierciadle. Ale czyż nie tak dzieje się w tej wszechświetnej sferze zawsze?Drąg – Palantus
Prastary, dziś zapomniany znak sięgający głęboko w historię naszej Galaktyki. Przez, bagatela, blisko bilion lat na niebie jaśniał ciąg 11 gwiazd tworzących Drąg.

Urodzeni pod tym znakiem /11 lutego -13 marca/ to prawdziwi szczęściarze. Ich siła i upór, jeśli dobrze przyłożone, zdolne są poruszyć największy głaz. Gorzej, gdy Drąg „odda” a siła zmieni wektor. Brak zębów to najdrobniejsza z możliwych strat.  Muszą się zatem Drągi ćwiczyć całe życie w sztuce przezorności i precyzji.
  Zawodowo Palantus jest zazwyczaj spełniony, podążając ścieżką kariery i drążąc korytarze sukcesu. Pragnienie drążenia szczególnie dotyczy prokuratorów, oficerów śledczych i niektórych nauczycieli. Zdają się nie pamiętać, że wydrążyć coś, to uczynić pustym w środku. Z kolei nikt nie powie o wydmuszce, że to jajko wydrążone w środku. Nie przychodzi zatem owa czynność bez włożonego w nią wysiłku. W tym sensie drążenie łączy się z dążeniem.

W miłości skuteczność Drąga przysłowiową wręcz jest, co może mu czasem nieco kłopotów przysparzać. Pewność poczynań w życiu uczuciowym zagraża bowiem rozrostem ego, zaniedbywaniem subtelnych potrzeb partnerek lub partnerów oraz zubożeniem innych przestrzeni aktywności. Okazalsza odmiana Drąga – Kłoda skupia w w sobie negatywne stereotypy skojarzeń i może z kolei przysporzyć cierpień zaniżonej samooceny. Sporadyczne kontrolowane spożywanie alkoholu łagodzi przejawy obu skrajności. 
 

                           Wadą Drąga bywa przegięcie
Drąg występować może w postaci bala, słupa, pala, żerdzi, kija, patyka, masztu, kopii, lancy, styliska, rury albo dyszla.
 

                                  autor z drągiem żelaznym

Literatura rodzima takoż Drągiem i drążeniem nie gardzi. Że przytoczę:                                         
 „Chwycił pan Longin drąg wielki i dał chmarze nacierających nieprzyjaciół tęgiego łupnia”.          
„Odzyskał Imć pan Onufry zachwianą równowagę, drąga się imając”.                                          
„Słynnym był na całą okolicę szlachcic wzrostu słusznego, pieczętujący się herbem „Drąg”.          
„Radował się Ignac i klepiąc po tęgich udach grzmiał głośno – ja Drąg i Borzym Drąg i Barnaba Drąg. Wszyscyśmy tu w okolicy z Drągów”.
                                                                                                            
„Podążając nad Drwęcę, drżał Grzegorz z żądzy przemożnej, co drążyła mu rdzeń od przysadki aż po trzpień i choć zdrożon był wielce, dążyć nie przestawał”.
 

gromadne po-sadowienie Drągów
 
 drążek ośmioletni
O zdrowiu Drągów niewiele się mówi. Podobno próchnica jest w odwrocie.  Prześmiewczym symbolem Drąga bywa niekiedy kornik.
Brak komentarzy: