wtorek, 17 kwietnia 2012

Wyżłobina - IncisumZaginiony w otchłani niepamięci znak, którego obecność udało się odkryć paleo-antropologom badającym epokę kamienia łupanego. Nasi przodkowie, niezdarni jeszcze w manualnych dokonaniach, spoglądali jednak w niebo ze znacznym zrozumieniem.  Nie dziwiło ich wcale, jak nas dziś zadziwia, że jasne punkciki gwiazd, różne w swej wielkości i jasności, dają wrażenie perspektywy.  Zamierzchli łupacze kamienia dostrzegli też na nieboskłonie zjawisko zadziwiające – niezwykły układ kosmicznych świateł – i wyryli go w kamieniu. Starożytni, odkrywszy te ślady odczytali w nich zodiakalną konstelację i nazwali je Wyżłobiną – Incisum. Ustalono, że obejmuje okres od 23.10 do 22.11.


   Wyżłobina silnie religijna  

                    Żłobienie wyżłobiny wewnętrzno-zewnętrznej

Konstelacja ta zapewnia pod nią urodzonym pamięć wyborną. Choć ich twarze mogą w podeszłym wieku zdobić liczne zmarszczki, to jednak rekompensatą zdaje się być ilość i głębokość bruzd kory mózgowej, co jak norweska linia brzegowa , jest zaletą nie wadą. Prowadzeni przez Incisum trzymają się raz obranego celu i dążą ku niemu zapamiętale. W życiu i obyczajach kierują się porządkiem, przewidywalnością i starunkiem. Nie tolerująnagłych zmian kursu, skoków w bok ani zawracania w miejscu. Są w tym podobni do tramwaju albo kolei żelaznej.

                          Wyżłobina abstrakcyjna /ornamentowa/
Wracając do terminologii, Wyżłobina nazwą swą wskazuje na żmudny proces tworzenia i na odniesienie do innej, szerszej aktywności – jak koleiny na szosie. Ciekawostką jest bliskość pojęcia „żłób”, który w rzucie bocznym w literę V się układa. Z niejasnych powodów wyrażenie „ty żłobie” miało i pewnie dalej ma wydźwięk obraźliwy.

                                                     Wyżłobina głowo-nożna     

W relacjach wzajemnych jest Wyżłobina niełatwym partnerem, bowiem przyzwyczajeń swoich nie próbując zaniechać, kompromisom zdaje się niechętna. Znalazłszy wszak zdeklarowanego amatora, z tych samych względów może zapewnić poczucie bliskości jak nikt inny.

                                           

Wyżłobina spokoju wewnętrznego
       
Niektórym Wyżłobina kojarzy się z małżowiną, co może odstręczać. Niechby jednak wszyscy pamiętali o symbolu Incisum -  znaku V, rozumianym jako zwycięstwo. A skoro zwcięstwo, to i walka. A jeśli walka, to z bronią w ręku.  W klasycznej broni palnej Wyżłobina  przyjmuje formę szczerbinki, a jej idealne zgranie z muszką gwarantuje skuteczność  działania.

Szkoda wielka, że słynny strzelec Amor posługiwał się łukiem i raczej z biodra strzelał zamiast poprawnie i precyzyjnie cięciwę do ust w dziubek złożonych przywodzić. Gdyby i on miał w swoim orężu muszkę do zgrania ze szczerbinką, może celniej by to w symbolikę miłosnych łowów godziło. Wszak najważniejszym dla Strzelca jest, by muszkę zgrabnie w szczerbince pomieścić.Wyżłobina fonograficzna w zapisie fotograficznym Krzysztofa Wojciechowskiego


Wyżłobina posłużyła wynalazcy płyty grającej , a wcześniej wałka. Ileż to patefonów, gramofonów i adapterów swymi ostrymi igłami przemykało po Wyżłobinie głos odtwarzając. Wciąż jeszcze były w użyciu, gdy Serge  Ginsburg śpiewał z Jane Birkin o miłośći, z jawnym w niej udziałem Wyżłobiny.              
Godzi się jeszcze dodać, że jest Wyżłobina najbliższą lini, a przy tym w odróżnieniu od jednego wymiaru tej ostatniej, może się radować aż trzema wymiarami. To czyni ją wiodącą techniką graficzną, od linorytu aż po inne szlachetne podłoża.
Z Wyżłobin najznaczniejszych wymienić należy Rów Mariański i i Kanion Rzeki Kolorado.


                               Żłobienie znaczeń /fot.Zygmunt Rytka/ 

Brak komentarzy: